Fakts, ka jums ir garīga rakstura traucējumi, nenozīmē, ka jūs var izslēgt no procedūras, kurā tiek pieņemti lēmumi par jums. Procedūrā, kurā tiesnesis lemj par to, vai jūs tiksiet ievietots garīgās veselības aprūpes iestādē sakarā ar jūsu pastrādāto noziegumu un apdraudējumu, ko varat radīt savas garīgās veselības dēļ, ir jātiek ievērotām jūsu pamattiesībām.

Pirmkārt, tā kā jūsu lieta ir saistīta ar noziedzīgu nodarījumu, kuru jūs, iespējams, esat izdarījis, jums tāpat kā ikvienam citam ir tiesības uz taisnīgu tiesu. Uzziniet vairāk par savām tiesībām kriminālprocesā.  

Otrkārt, jums ir šādas pamattiesības:

Klātbūtne un dalība

Jums pirmstiesas procesā ir tiesības pašam būt klāt tiesas sēdē. Ja esat nepieskaitāmības stāvoklī, eksperts var sniegt tiesai atzinumu, ka dalība procesā nav jums vēlama. Šādā gadījumā jums būs pārstāvis un advokāts. Jums (ja to ļauj jūsu veselības stāvoklis) un jūsu advokātam ir tiesības izteikt jūsu viedokli tiesas sēdē.

Advokāts

Jūsu pārstāvība, proti, advokāta palīdzība procesā ir obligāta. Ja jums nav nepieciešamo līdzekļu advokāta apmaksai, advokātu jums nodrošinās un viņa palīdzību apmaksās valsts. 

Valoda

Ja jūs nesaprotat un/vai neprotat latviešu valodu, tiesai ir pienākums jums nodrošināt valsts apmaksātus tulka pakalpojumus tiesas sēdē. Turklāt jums ir tiesības bez kavēšanas saņemt lēmuma tulkojumu valodā, kuru jūs saprotat. 

Pārsūdzība

Jums ir tiesības vispārīgā kārtībā pārsūdzēt lēmumu nepieskaitāmības gadījumā vai spriedumu ierobežotas pieskaitāmības gadījumā. Jūs varat iesniegt sūdzību, ja uzskatāt, ka faktu izklāstā vai juridiskajā pamatojumā pieļautas kļūdas vai jebkuras jūsu pamattiesības nav ievērotas. Pārsūdzības procedūra ir izskaidrota Kriminālprocesa likumā. Ļoti svarīgi ir ievērot pārsūdzības termiņu, jo lēmumu var pārsūdzēt tikai tajā norādītajā termiņā. 

Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?

Ja jūsu tiesības lēmuma pieņemšanas procesā nav ievērotas, jūsu ievietošana garīgās veselības aprūpes iestādē var būt prettiesiska un var būt pārkāptas jūsu tiesības uz brīvību un drošību

Cilvēktiesību gids

Eiropas cilvēktiesību izglītības platforma