Tiešā diskriminācija

Tiešā diskriminācija izpaužas tādējādi, ka cilvēkam tiek liegtas kādas tiesības vai attieksme pret viņu ir mazāk labvēlīga nekā pret citām personām bez jebkāda objektīva iemesla, tikai noteiktas viņa pazīmes dēļ jeb tādēļ, ka šis cilvēks ir tas, kas viņš ir.

Tiešā diskriminācija bieži vien izriet no stereotipiskiem priekšstatiem par noteiktām sabiedrības grupām. 

Pirms cilvēks apgalvo, ka pret viņu ir vērsta tieša diskriminācija, viņam vajadzētu salīdzināt, kā izturas pret viņu un kā – pret citu personu, kura ir tādā pašā situācijā, bet kurai nav tās īpašās pazīmes (aizsargātās pazīmes), kāda piemīt viņam. 

Tiešās diskriminācijas gadījumi ir iespējami visās dzīves jomās, tādās kā darba attiecības, preču un pakalpojumu pieejamība, sociālie pabalsti, izglītība utt. Šis Gids var sniegt sīkāku informāciju par ikdienas dzīves jomām, kurās diskriminācija izpaužas visbiežāk.

piemērs Tiešā diskriminācija darba attiecībās var izpausties kā atteikšanās pieņemt personu darbā tikai tādēļ, ka tā ir piederīga pie romu tautības vai ir sieviete, turklāt vecāka par 45 gadiem, vai kā sievietes atlaišana no darba tikai tādēļ, ka viņa ir grūtniece, vai kā tāda prakse, ka vīrietim maksā lielāku algu nekā sievietei, kaut arī viņi veic vienādu darbu. Izglītības jomā tiešā diskriminācija izpaužas tādējādi, ka bērns netiek uzņemts skolā tikai tādēļ, ka viņa ģimene praktizē konkrētu reliģiju, piemēram, ir musulmaņi. Pakalpojumu jomā tiešā diskriminācija var izpausties kā, piemēram, cilvēka neielaišana klubā viņa tumšās ādas krāsas dēļ vai kā romu tautības cilvēka vai geja, vai lesbietes neuzņemšana viesnīcā tikai konkrētās minētās pazīmes dēļ.

Tiešā diskriminācija aptver arī gadījumus, kad izturēšanās pret cilvēku nav taisnīga  tāpēc, ka viņš ir saistīts ar kādu citu personu (piemēram, radinieku, draugu vai kolēģi). Šādos gadījumos ir konstatējama asociatīvā diskriminācija.

piemērs Darba devējs atsakās sūtīt darbinieku uz apmācības kursu tikai tāpēc, ka šis darbinieks, kaut arī pats ir heteroseksuāls, atklāti atbalsta vietējo homoseksuālo cilvēku organizāciju. 

Tiešā diskriminācija aptver arī gadījumus, kad attieksme pret personu ir netaisnīga kļūdaina pieņēmuma dēļ. Šādos gadījumos ir konstatējama diskriminācija uz pieņēmuma pamata.

piemērs Persona netiek pieņemta darbā vai personai tiek atteikts pakalpojums tādēļ, ka darba devējs vai pakalpojuma sniedzējs kļūdaini notur šo personu par musulmani, romu vai geju. 

Dažos, bet tikai ļoti retos gadījumos tiešā atšķirīgā attieksme var nebūt diskriminējoša. Lai uzzinātu vairāk par šiem gadījumiem, lasiet sadaļu par izņēmumiem.

Cilvēktiesību gids

Eiropas cilvēktiesību izglītības platforma