Ģimenes saites

Ģimenes attiecības balstās uz cilvēku savstarpējām personiskām saitēm. Visbiežāk tās ir asinssaites. Tomēr jūsu saites ar savas ģimenes locekļiem var izpausties arī kā oficiāli atzītas attiecības, piemēram, laulība vai adopcija , vai – atsevišķos gadījumos – kā faktiskas attiecības , kuru pamatā ir kopdzīve.

Asinsradinieki

Mēs bieži vārdu “ģimene” lietojam attiecībā uz saviem asinsradiniekiem. Asinssaites jeb bioloģiskās saites mūs vieno ar visiem ģimenes locekļiem (un radiniekiem).

piemērs Jūsu asinsradinieki ir jūsu bioloģiskie vecāki, vecvecāki, brāļi, māsas un jūsu bioloģiskie bērni. Brāļi un māsas, vecvecāki un mazbērni arī ir asinsradinieki, un arī viņu attiecības aizsargā cilvēktiesības, proti, tiesības uz ģimenes dzīvi.

Juridiski atzīta ģimene

Starp ģimenes locekļiem var būt arī tādas attiecības, kuras juridiski atzīst valsts.

piemērs Līdz ar laulības noslēgšanu tiek nodibinātas attiecības starp vīru un sievu, kā arī attiecības ar viņu radiniekiem – vīra/sievas tēvu, vīra/sievas māti, svaiņiem utt. Ar adopciju tiek nodibinātas attiecības starp adoptētajiem bērniem un viņu adoptētājiem, kā arī veidotas saites starp adoptētāju adoptētajiem un bioloģiskajiem bērniem, kā arī viņu radiniekiem.

Citas attiecības

Faktiskas attiecības, kuras netiek juridiski atzītas, piemēram, kopā dzīvojošs pāris, neatkarīgi no viņu seksuālās orientācijas, arī var tikt uzskatītas par ģimeni, ja tās atbilst noteiktiem kritērijiem. Tai jābalstās uz ciešām personīgām saitēm, kuru pamatā ir savstarpēja sapratne un cieņa.

Lai novērtētu, vai šādas attiecības uzskatāmas par ģimeni, būtiski var būt vairāki šādi faktori:

  • vai pāris dzīvo kopā;
  • attiecību ilgums;
  • vai ir kopīgi bērni;
  • vai pāris ir citādi apliecinājis savstarpēju uzticību.

piemērs Pāris, kas vairākus gadus dzīvo kopā un audzina kopīgu bērnu, tiks uzskatīts par ģimeni.

Cilvēktiesību gids

Eiropas cilvēktiesību izglītības platforma