Oficiāla procedūra

Lēmums par jūsu ievietošanu garīgās veselības aprūpes iestādē tiesu psihiatriskās ekspertīzes veikšanai ir jāizvērtē oficiālā tiesas sēdē. Kontroli nevar veikt neoficiālā veidā pa telefonu vai kā citādi bez jūsu – t.i., personas, uz kuru attiecas pieņemamais lēmums, – klātbūtnes. Oficiāls lēmums jāpieņem saskaņā ar Kriminālprocesa likumu

Klātbūtne un dalība

Jums kā personai, uz kuru attiecas pieņemamais lēmums, un jūsu advokātam jābūt klāt tiesas sēdē. Ja saskaņā ar ekspertīzes atzinumu  un  tiesas lēmumu jūs nevarat piedalīties, jūsu pārstāvim ir jāpiedalās jūsu vietā. Jums, jūsu pārstāvim un jūsu advokātam ir tiesības izteikt jūsu viedokli. Tiesai jāuzklausa jūsu viedoklis par situāciju. 

Valoda

Ja jūs nesaprotat un/vai neprotat latviešu valodu, izmeklēšanas tiesnesim vai tiesai ir pienākums jums nodrošināt valsts apmaksātus tulka pakalpojumus tiesas sēdē. Turklāt jums ir tiesības bez kavēšanas saņemt lēmuma tulkojumu valodā, kuru jūs saprotat.  

Pārsūdzība un atkārtots iesniegums

Lēmumu, kas pieņemts izvērtēšanas rezultātā, jūs nevarat pārsūdzēt. Toties jums ir tiesības jebkurā laikā lūgt vēlreiz izvērtēt lēmumu par jūsu ievietošanu garīgās veselības aprūpes iestādē piespiedu kārtā ekspertīzes veikšanai.

Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?

Ja jūsu tiesības lēmuma pieņemšanas procedūrā nav ievērotas, tad jūsu turpmākā turēšana garīgās veselības aprūpes iestādē piespiedu kārtā var tikt atzīta par nelikumīgu vai patvaļīgu un var būt pārkāptas jūsu tiesības uz brīvību un drošību

Cilvēktiesību gids

Eiropas cilvēktiesību izglītības platforma