Vēlēšanas

Vēlēšanas ir formāls process, kurā personas tiek ievēlētas valstiski nozīmīgos amatos. Tādējādi vēlēšanas ir instruments, kas kalpo demokrātijas īstenošanai ar pārstāvju starpniecību, atšķirībā no tiešās demokrātijas sistēmas, kurā pilsoņu grupas pašas pieņem politiskos lēmumus. Vēlēšanas dod vēlētājiem iespēju pieprasīt, lai viņu ievēlētie pārstāvji uzņemas atbildību par savu darbu valsts amatā.

Brīvas un godīgas vēlēšanas ir atslēga uz demokrātiju. Lai vēlēšanas varētu uzskatīt par brīvām, tām jāatbilst vairākiem kritērijiem. Tiesības uz brīvām vēlēšanām attiecas uz likumdevēja vēlēšanām, bet neattiecas, piemēram, uz referendumiem.

Latvijā regulāri tiek rīkotas trīs līmeņu vēlēšanas: Saeimas vēlēšanas, pašvaldību vēlēšanas un Eiropas Parlamenta vēlēšanas.

Saeimas vēlēšanas

Kārtību un veidu, kādā notiek Saeimas vēlēšanas, nosaka Satversme un Saeimas vēlēšanu likums. Saeimas vēlēšanas notiek reizi četros gados.

Pašvaldību vēlēšanas

Pašvaldību vēlēšanas tāpat kā Saeimas vēlēšanas notiek reizi četros gados, un tās regulē Pašvaldības domes vēlēšanu likums.

Eiropas Parlamenta vēlēšanas

Eiropas Parlamenta vēlēšanas notiek reizi piecos gados, un tās regulē Eiropas Parlamenta vēlēšanu likums.

Ikvienam ES pilsonim, kas sasniedzis 18 gadu vecumu, ir tiesības balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās, un personas, kas dzīvo nevis savā, bet citā ES dalībvalstī, ir tiesīgas balsot mītnes valstī notiekošajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās (bet ar nosacījumu, ka tām ir tiesības balsot savā valstī).

Balsstiesību nodrošināšana

Likums aizsargā ikviena tiesības izmantot savas balsstiesības. Ikviens – tas nozīmē arī personas ar invaliditāti vai slimas personas; personas, kuras aprūpē personu ar invaliditāti vai slimu personu; personas, kuras ir aizturētas vai atrodas ieslodzījumā. Kārtību, kādā notiek balsošana mājās, patversmē, aizturēšanas vai ieslodzījuma vietā, nosaka attiecīgās vēlēšanas regulējošais likums.

Kādas cilvēktiesības varētu tikt pārkāptas?

Ja jums tieši vai netieši tiek liegta iespēja balsot vēlēšanās, tostarp arī tādā gadījumā, ja jums netiek saskaņā ar likumu nodrošināta iespēja balsot mājās, aprūpes iestādē vai ieslodzījuma vietā, vai ja pašas vēlēšanas nav godīgas, tad, iespējams, ir pārkāptas jūsu tiesības balsot un tiesības uz brīvām vēlēšanām kā tādas.

Cilvēktiesību gids

Eiropas cilvēktiesību izglītības platforma