Efektīvs tiesību aizsardzības līdzeklis

Ja cilvēktiesību ierobežojumi netiks apstrīdēti, tas drīz vien var novest pie dažādiem cilvēktiesību pārkāpumiem. Tāpēc iespēja apstrīdēt cilvēktiesību ierobežojumus ir būtiski nepieciešama valsts iestāžu darbības kontrolei, iespējamo pārkāpumu novēršanai un pieļauto kļūdu labošanai. Tiesības uz efektīvu tiesiskās aizsardzības līdzekli ir atsevišķas cilvēktiesības, kas ikvienai personai garantē iespēju cilvēktiesību ierobežojumus apstrīdēt neatkarīgā institūcijā, kura var pārbaudīt, vai attiecīgās personas cilvēktiesības ir pārkāptas, un, ja nepieciešams, piedāvāt šai personai tiesiskās aizsardzības līdzekli. Šīs tiesības nodrošina cilvēktiesību efektivitāti.

piezīme Saistībā ar tiesībām uz efektīvu tiesiskās aizsardzības līdzekli termins “tiesisks līdzeklis” var attiekties uz procesu neatkarīgā iestādē, kurā apstrīdami iespējamie cilvēktiesību pārkāpumi. Tas var attiekties arī uz kompensāciju, tiesību atjaunošanu, atvainošanos vai citiem pārkāpuma atlīdzināšanas līdzekļiem. Eiropas Savienībā šīs tiesības dažkārt dēvē arī par efektīvas tiesiskās aizsardzības principu.

Prasības attiecībā uz efektīvu tiesību aizsardzības līdzekli

Procesam, kurā tiek pārbaudīts tas, vai ir noticis cilvēktiesību pārkāpums, jābūt efektīvam gan likuma kontekstā, gan praksē. Tas nozīmē, ka tam jābūt pieejamam un efektīvi jādarbojas praksē.

Šim procesam ir jāgarantē tas, ka pieteikuma iesniedzēja sūdzība tiks izskatīta pēc būtības neatkarīgā tiesā vai citā neatkarīgā iestādē, kas spēj pārbaudīt gan attiecīgos faktus, gan tiesību aktus. Šai iestādei jābūt spējīgai arī piedāvāt atbilstošus preventīvus vai vismaz kompensējošus līdzekļus. Pārskatīšanas procedūrai ir jānodrošina vismaz minimālās taisnīguma garantijas, līdzīgas tām, kādas prasa tiesības uz taisnīgu tiesu. Tā, piemēram, procesam jābūt balstītam uz pušu vienlīdzību, un tā rezultātā jātiek pieņemtam pamatotam lēmumam.

Efektīvam tiesību aizsardzības līdzeklim jāatbilst šādiem nosacījumiem:

  • tam jābūt neatkarīgam
  • tam jābūt pieejamam, ātram un jānodrošina minimālas taisnīguma garantijas, dodot pieteikuma iesniedzējam iespēju apstrīdēt lēmumu, kas ierobežo viņa tiesības (piemēram, uz pušu vienlīdzību)
  • sūdzībai jātiek risinātai pēc būtības
  • tam jāspēj tieši labot izveidojušos situāciju, piešķirot atbilstošus atvieglojumus, t. i., novēršot pārkāpumu vai tā turpināšanos vai nodrošinot atbilstošu atlīdzību par jebkuru jau notikušu pārkāpumu

Atlīdzinājuma veidi

Ir daudz veidu, kā labot jau pieļautu cilvēktiesību pārkāpumu. Visbiežāk tiesas vai citas struktūras, kurām ir pienākums atlīdzināt šādus pārkāpumus, pēc tam, kad atzinušas, ka cilvēktiesību pārkāpums tiešām ir noticis, mēdz piedāvāt naudas kompensāciju. Tas jo īpaši attiecas uz gadījumiem, kad persona tās tiesību pārkāpuma rezultātā ir zaudējusi ienākumus, īpašumu vai cietusi citādus finansiālus zaudējumus.

piemērs Ja tiesa atzinusi, ka esat bijis aizturēts nelikumīgi un šīs aizturēšanas dēļ ne tikai pārdzīvojis morālas ciešanas, bet arī zaudējis ienākumus, tad jums ir tiesības uz naudas kompensāciju zaudēto ienākumu segšanai.

Papildus naudas kompensācijai var tikt piemēroti arī citi atlīdzinājuma veidi. Ja cilvēktiesību pārkāpums ir radījis morālas ciešanas, tas var tikt labots dažādos veidos, piemēram, ar tiesību atjaunošanu vai atvainošanos. To sauc par morālā vai nemateriālā kaitējuma kompensāciju. Piemērotākais atlīdzības veids ir atkarīgs no radīto morālo ciešanu smaguma un tiek noteikts katrā gadījumā atsevišķi.

piemērs Latvijā Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likuma 14. pants noteic, ka nemateriālo kaitējumu atlīdzina, atjaunojot stāvokli, kāds bijis pirms kaitējuma nodarīšanas, vai, ja tas nav iespējams vai ir iespējams tikai daļēji, tad atvainojoties vai samaksājot atbilstošu kompensāciju.

Efektīvi tiesību aizsardzības līdzekļi Latvijā

Ja jūsu tiesības ir aizskartas ar valsts institūcijas lēmumu vai faktisko rīcību, jūs varat šo lēmumu pārsūdzēt vai par attiecīgo lēmumu vai rīcību sūdzēties augstākai iestādei vai amatpersonai. Dažos gadījumos var vērsties arī tieši administratīvajā tiesā.

Uzziniet vairāk par administratīvo procesu.

Kriminālprocesa ietvaros pieņemtajiem lēmumiem vai darbībām ir Kriminālprocesa likumā noteikta īpaša pārsūdzības kārtība.

Uzziniet vairāk par kriminālprocesu.

Ja uzskatāt, ka jūsu tiesības ir tieši aizskartas ar kādu likuma normu, varat vērsties ar pieteikumu Latvijas Republikas Satversmes tiesā. Ņemiet vērā, ka Satversmes tiesa nevar izmeklēt iespējamo jūsu tiesību pārkāpumu, ja vispirms neesat mēģinājis atrisināt problēmu, izmantojot visus parastos saskaņā ar Latvijas tiesību aktiem pieejamos sūdzības iesniegšanas mehānismus.

Uzziniet vairāk par Latvijas Republikas Satversmes tiesu.

Ja esat mēģinājis, bet jums nav izdevies panākt, lai jūsu cilvēktiesību pārkāpums tiktu atzīts un labots valsts līmenī, varat vērsties ar sūdzību starptautiskajās vai reģionālajās cilvēktiesību aizsardzības institūcijās, piemēram, Eiropas Cilvēktiesību tiesā vai ANO Cilvēktiesību komitejā.

Uzziniet vairāk par cilvēktiesību institūcijām.

Resursi

Atjaunots 22/05/2023