Visiem cilvēktiesību ierobežojumiem jābūt balstītiem uz likumu. Tas nozīmē, ka valsts amatpersonas var pieņemt individuālus lēmumus par cilvēktiesību ierobežošanu tikai tad, ja to atļauj likums. Parasti likums nosaka arī to, cik lielā mērā cilvēktiesības var tikt ierobežotas un cik liela rīcības brīvība ir valsts amatpersonām attiecīga lēmuma pieņemšanā.

Tomēr daži likumi neatstāj vietu individuālam lēmumam un tieši paredz ierobežojumus, kas jāpiemēro visos gadījumos. Šādus ierobežojumus sauc par vispārējiem pasākumiem vai cilvēktiesību ierobežojumiem, kas ir tieši noteikti likumā. Tie tiek piemēroti vienādi visos gadījumos, uz kuriem attiecas likums, un bez individuāla izvērtējuma.

Šie ierobežojumi var izpausties dažādos veidos. Daudzos gadījumos tie nevis vispār aizliedz cilvēktiesību īstenošanu, bet nosaka veidus vai nosacījumus, saskaņā ar kuriem var tikt īstenoti atsevišķi cilvēktiesību aspekti. Šādi ierobežojumi var būt noteikti kā tiesas dokumentu, nodokļu deklarāciju vai citu dokumentu iesniegšanas termiņi, nosacījumi piekļuvei noteiktām profesijām, vecums, no kura var īstenot tiesības balsot vai tikt ievēlētam, utt.

piemērs Tiesības brīvi izvēlēties profesiju var ierobežot ar prasību iegūt noteiktu izglītību vai licenci. Latvijā personām, kas vēlas kļūt par policistiem, tiesnešiem, ārstiem, gaisa kuģu pilotiem un citiem profesionāļiem, ir jāiegūst augstākā izglītība un atsevišķos gadījumos arī speciāla licence, kas nepieciešama strādāšanai konkrētajā profesijā. Turklāt šī licence var būt periodiski atjaunojama.

Resursi

Atjaunots 22/05/2023