Cilvēku tirdzniecība nozīmē, ka cilvēki tiek izmantoti un ekspluatēti gluži kā preces ekonomisku vai citu labumu gūšanai. Cilvēku tirdzniecība ir smags noziegums, un personas cilvēktiesību – proti, tiesību uz dzīvību, brīvību, cieņu, brīvību no verdzības un no piespiedu darba – pārkāpums.
Cilvēku tirdzniecība ir cilvēku vervēšana, pārvadāšana, pārvietošana, slēpšana vai saņemšana ar spēku, krāpšanu vai maldināšanu nolūkā tos izmantot peļņas gūšanai. Tas ir veids, kādā cilvēki tiek izmantoti, tos pārdodot un pērkot. Cilvēku tirdzniecība ietver cilvēku piespiešanu iesaistīties prostitūcijā vai citos seksuālas izmantošanas veidos, piespiedu darbu vai pakalpojumus, kalpību vai orgānu izņemšanu, kā arī citas noziedzīgas darbības. Attiecībā uz bērniem ekspluatācija var ietvert arī nelegālu starptautisku adopciju.
Cilvēku tirdzniecība ir visstraujāk augošā noziedzīgās darbības joma, un tiek lēsts, ka visā pasaulē joprojām faktiski verdzībā atrodas 20 līdz 30 miljoni cilvēku tirdzniecības upuru. Aptuveni 80 procenti cilvēku tirdzniecības gadījumu ir saistīti ar seksuālu izmantošanu, un šajā ziņā lielākā daļa upuru ir sievietes.
Ne vienmēr cilvēku tirdzniecības nozieguma veikšanai ir nepieciešama upuru pārrobežu pārvadāšana. Cilvēku tirgotāji, ļaunprātīgi izmantojot savu upuru neaizsargātību, var viņus paverdzināt arī to dzimtajās vietās.
Cilvēku tirdzniecība un cilvēktiesības
Cilvēku tirdzniecība nopietni ietekmē cilvēktiesības, jo ir saistīta ar negodīgu personas brīvības un drošības ierobežošanu un nav savienojama ar cilvēka cieņu un vērtību. Tādas cilvēktiesības kā tiesības uz dzīvību, necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai spīdzināšanas aizliegums, tiesības uz cilvēka cieņu un vērtību, tiesības uz brīvību un drošību, tiesības netikt pakļautam verdzībai, kalpībai, piespiedu darbam un citas cilvēktiesības var tikt aizskartas dažādos cilvēku tirdzniecības posmos. Cilvēku tirdzniecība bieži tiek kvalificēta arī kā sava veida vardarbība pret sievietēm un bērniem, un, tā kā par cilvēku tirdzniecības upuriem sievietes kļūst daudz biežāk nekā vīrieši, tā var tikt uzskatīta par prettiesiskas sieviešu diskriminācijas formu.
Par šo Gidu
Šajā Gidā sīkāk tiks skaidrots, kas ir cilvēku tirdzniecība, kā notiek kriminālprocess cilvēku tirdzniecības lietās un kādi ir cilvēku tirdzniecības upuriem valsts piedāvātie un finansētie sociālās rehabilitācijas pakalpojumi.