Tiesības tikt aprūpētam

Tev ir tiesības uz to, lai tavi vecāki par tevi rūpējas, un šīs tavas tiesības ir aizsargātas ar cilvēktiesībām, proti, tiesībām uz ģimenes dzīvi. Savukārt taviem vecākiem ir gan tiesības, gan arī pienākums rūpēties par tevi.

Vecāku aizgādība

Taviem vecākiem pār tevi ir aizgādības tiesības. Tas nozīmē, ka viņi rūpējas par tevi un tavu mantu un, ja nepieciešams, arī pārstāv tevi. Vecāku aizgādība pār tevi nozīmē to, ka vecākiem jānodrošina tev pienācīgi sadzīves apstākļi un viss pārējais, kas nepieciešams tavai fiziskajai un garīgajai attīstībai. Vecāku aizgādības tiesības arī ir aizsargātas ar cilvēktiesībām, proti, tiesībām uz ģimenes dzīvi

Tavi vecāki aizgādību pār tevi īsteno tikai līdz brīdim, kad tu sasniedz pilngadību. Parasti aizgādības tiesības ir abiem vecākiem, bet dažkārt var būt tikai vienam no viņiem. To sauc par atsevišķu aizgādību. Uzzini vairāk par vecāku aizgādības veidiem.  

Ja tu vienalga kāda iemesla dēļ esi no ģimenes šķirts, par tevi rūpējas citi cilvēki – ieceltais aizbildnis, audžuvecāki vai bērnu aprūpes iestādes darbinieki.

Aprūpe

Taviem vecākiem par tevi ir jārūpējas. Tas nozīmē, ka viņiem jāsedz izdevumi par tavu ikdienas vajadzību apmierināšanu, veselības aprūpi, audzināšanu, izglītību. Šos izdevumus sauc arī par uzturlīdzekļiem . Vecāku aprūpe un tas, ka esi nodrošināts ar visu tev nepieciešamo, ir ļoti svarīgi pilnvērtīgas tavas garīgās un fiziskās attīstības nosacījumi. 

Uzraudzība

Vecākiem jābūt pārliecinātiem par to, ka esi drošībā, un, ciktāl tas objektīvi iespējams, jāpasargā tevi no jebkādiem apdraudējumiem, kā arī kaitējumiem, ko tev varētu nodarīt citas personas.

Dzīvesvietas noteikšana 

Tev ir tiesības uz pastāvīgu dzīvesvietu. To izvēlas tavi vecāki. Viņi to var izvēlēties:

  • gan plašākā ģeogrāfiskā nozīmē, proti, konkrētu valsti un pilsētu/ciemu
  • gan šaurākā nozīmē – konkrētu mājokli

Uzzini vairāk par vecāku aizgādības tiesībām no vecāku skatpunkta. 

Vecāku aizgādības tiesību ierobežošana

Ja viens vai abi tavi vecāki par tevi nerūpējas vai ļaunprātīgi izmanto savas aizgādības tiesības, piemēram, pret tevi izturas vardarbīgi, viņiem aizgādības tiesības var tikt pārtrauktas vai atņemtas. 

Vecāku aizgādības tiesību pārtraukšana & atņemšana

Noteiktos gadījumos tavu vecāku aizgādības tiesības var pārtraukt bāriņtiesa, bet tās pilnībā atņemt var tikai tiesa. Vecāku aizgādības tiesības var pārtraukt vai atņemt tikai tad, ja tas ir tavās kā bērna vislabākajās interesēs un ja to pieļauj Latvijas Civillikums .

piemērs Aizgādības tiesības var pārtraukt jebkuram no taviem vecākiem tad, ja viņš nav spējīgs par tevi rūpēties, vai arī tad, ja viņš pret tevi izturas vardarbīgi vai tava veselība vai dzīvība bijusi apdraudēta, kamēr atradies viņa aprūpē. 

Vecāku aizgādības tiesību pārtraukšana nozīmē, ka vienam vai abiem taviem vecākiem uz laiku nav atļauts tevi aprūpēt. Tas nozīmē, ka pēc kāda laika, ja situācija būs mainījusies uz labo pusi, valsts iestādes varēs atļaut konkrētajam vecākam vai abiem vecākiem atkal par tevi rūpēties. 

Aizgādības tiesību atņemšana nozīmē, ka vecāka aizgādības tiesības pār tevi tiek atņemtas uz visiem laikiem. 

Uzzini vairāk par to, ko nozīmē vecāku aizgādības tiesību pārtraukšana un atņemšana.

Sekas

Kamēr viena vecāka aizgādības tiesības būs pārtrauktas, par tevi rūpēsies otrs tavs vecāks. Ja tas nav iespējams vai arī aizgādības tiesības tiek pārtrauktas vai atņemtas abiem taviem vecākiem, bāriņtiesa lems par to, vai tevi ir jāizņem no ģimenes. Tādā gadījumā par tevi rūpēsies citi cilvēki – ieceltais aizbildnis, audžuģimene vai bērnu aprūpes iestādes darbinieki. 

Uzzini vairāk par nošķiršanu no ģimenes

Novērtēšanas aspekti

Ir dažādi aspekti, kas valsts iestādēm jāizvērtē, lemjot par to, vai vecākiem aizgādības tiesības ir pārtraucamas vai atņemamas. Vispirms vienmēr ir jānoskaidro, kādas ir tavas kā bērna vislabākās intereses. Aizgādības tiesības pārtraukt vai atņemt var tikai saskaņā ar likumu, citādi var tikt pārkāptas gan tavas, gan tavu vecāku cilvēktiesības, tas ir, tiesības uz ģimenes dzīvi.

Uzzini vairāk par aspektiem, kas jāņem vērā, lemjot par vecāku aizgādības tiesību pārtraukšanu un atņemšanu.

Kas var tev palīdzēt?

Ja jūti, ka vecāki tevi apdraud, nopietni ierobežo tavas tiesības, vai tevi nomāc citi jautājumi, kurus ar saviem spēkiem nevari atrisināt, tad tev pēc palīdzības jāvēršas bāriņtiesā savā pašvaldībā. Tā ir valsts iestāde, kuras kompetencē ir šādu jautājumu risināšana. Bāriņtiesa izlems, vai ir nepieciešams taviem vecākiem apturēt (vai lūgt tiesu atņemt) aizgādības tiesības. Tā var uzklausīt tavu viedokli un izlemt, ka tevi jānošķir no ģimenes, ja tas ir tavās vislabākajās interesēs.

Uzzini vairāk par to, kas var tev palīdzēt

Resursi

Atjaunots 26/04/2018