Tev ir tiesības uzturēt kontaktus un attiecības ar abiem saviem vecākiem, pat ja nedzīvo ar viņiem kopā. Šīs tiesības ir aizsargātas ar cilvēktiesībām, proti, tiesībām uz ģimenes dzīvi.
Tiesības uzturēt kontaktus
Fakts, ka tu vari pavadīt laiku kopā ar katru no saviem vecākiem un baudīt viens otra sabiedrību, ir būtisks jūsu ģimenes dzīves nosacījums. Tādēļ tev jābūt iespējai satikties ar vecākiem (jebkuru no viņiem) pat tad, ja nedzīvojat kopā.
Iemesli, kuru dēļ esi šķirts no viena vai abiem vecākiem, var būt dažādi. Piemēram, var būt tā, ka viens no vecākiem izvēlējies dzīvot citur vai ir notiesāts par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu vai arī valsts institūcija ir nolēmusi, ka pašreiz tu, dzīvojot kopā ar saviem vecākiem, nebūsi drošībā. Pat šādos gadījumos tev ir tiesības uzturēt attiecības ar abiem vecākiem un citiem cilvēkiem, kas par tevi rūpējas. Tavai audžuģimenei, ieceltajam aizbildnim vai bērnu aprūpes iestādei ir jāpalīdz tev uzturēt kontaktus un satikties ar vecākiem. Tomēr ir iespējami arī tādi gadījumi, kad šādi kontakti tiek liegti, jo nav tavās kā bērna vislabākajās interesēs.
piemērs Tavās vislabākajās interesēs var nebūt regulāru tiešu kontaktu uzturēšana ar vecāku, kurš iepriekš pret tevi izturējies vardarbīgi.
Vecāku saskarsmes tiesības
Tavu vecāku tiesības uzturēt kontaktus un tikties ar tevi parasti tiek skaidrotas kā viņu saskarsmes tiesības. Ja tu dzīvo kopā ar vienu no vecākiem, tad abi tavi vecāki var savstarpēji vienoties par to, kā otrs vecāks realizēs savas saskarsmes tiesības. Tas nozīmē, ka viņi var vienoties par to, cik bieži, cik ilgi vai kur otrs vecāks varēs ar tevi tikties.
Ja tavi vecāki nevar par to vienoties, tad to var noteikt tiesa, izprasot bāriņtiesas viedokli. Ja tu esi no savas ģimenes šķirts (nedzīvo savā ģimenē), bāriņtiesa lems par to, kā tavi vecāki var realizēt saskarsmi ar tevi.
Uzzini vairāk par vecāku saskarsmes tiesībām.
Ierobežojumi
Dažos gadījumos tava saskarsme ar vecākiem var tikt ierobežota – parasti nevis tāpēc, ka tev nebūtu tiesību satikties ar saviem vecākiem, bet gan tāpēc, ka tev būtu labāk ar viņiem nesatikties. Visbiežāk bērna kontakti ar vecākiem tiek ierobežoti tad, ja tie kaut kādā veidā var apdraudēt bērna intereses, piemēram, kaitēt viņa attīstībai vai pat apdraudēt viņa dzīvību vai veselību.
piemērs Ja viens no taviem vecākiem vai abi vecāki izturējušies pret tevi vardarbīgi vai atstājuši tevi pilnīgi bez uzraudzības un tādējādi ir pakļāvuši riskam tavu drošību, tad viņiem var uz laiku atņemt tiesības ar tevi satikties.
Lēmumu par tavu vecāku vai vecāka saskarsmes tiesību ierobežošanu uz laiku vai liegšanu pilnībā var pieņemt:
- tiesa, ja tavi vecāki nevar savstarpēji vienoties par saskarsmes kārtību
- bāriņtiesa, ja esi no ģimenes šķirts
Uzzini vairāk par vecāku saskarsmes tiesību ierobežošanu.
Attīstības aspekti
Ja tiesa vai bāriņtiesa pieņem lēmumu ierobežot tavas un tavu vecāku tikšanās un kontaktus, tām jāņem vērā vairāki svarīgi aspekti. Vissvarīgākais ir tavas vislabākās intereses. Jebkuram lēmumam, kas ierobežo tavas un tavu vecāku iespējas tikties, ir jābūt likumīgam, citādi ar to tiks pārkāptas gan tavas, gan tavu vecāku tiesības uz ģimenes dzīvi.
Uzzini vairāk par aspektiem, kas ir svarīgi un ir jāizvērtē, lemjot par tavu un tavu vecāku saskarsmes tiesību ierobežošanu.