Partnerība ir divu pilngadīgu viena vai dažādu dzimumu personu partnerattiecību juridiska atzīšana (reģistrēšana), kas nodrošina pārim juridisku, ekonomisku un sociālu aizsardzību no valsts. Tomēr partnerība nav juridiski līdzvērtīga laulībai.
Partnerība
Nolūkā aizsargāt tādu personu faktiskās attiecības, kuras nevēlas vai atbilstoši normatīvo aktu prasībām nevar noslēgt laulību, piemēram, viena dzimuma pāri, Latvijā ir ieviests partnerības tiesiskais regulējums. Partnerība ir divu pilngadīgu personu partnerattiecību juridiska atzīšana (reģistrēšana). Partnerības institūts nodrošina pārim juridisku, ekonomisku un sociālu aizsardzību no valsts.
svarīgi Partnerības institūts nav pielīdzināms laulībai. Lai gan partnerība nodrošina vairāku tiesību aizsardzību, tā neietver visas laulības nodrošinātās tiesības un garantijas. Līdz ar to partnerība nav juridiski līdzvērtīga laulībai.
Kurš, kad un kā var reģistrēt partnerību?
Partnerību var reģistrēt divas pilngadīgas personas, kas kopīgi ierodas pie zvērināta notāra un apliecina, ka starp viņām ir ciešas personiskas attiecības, kopīga saimniecība un nolūks rūpēties vienai par otru un sniegt savstarpēju atbalstu.
Partnerību nevar noslēgt, ja:
- kāda no personām jau ir laulībā;
- kāda no personām jau ir partnerībā;
- starp personām pastāv radniecības saites.
piezīme Partnerību var slēgt gan viena dzimuma, gan dažādu dzimumu personas.
Partnerības reģistrēšana un datu apstrāde
Partnerību Latvijā reģistrē zvērināts notārs, taisot notariālu aktu. Informācija par partnerību tiek iekļauta Fizisko personu reģistrā. Reģistrā iekļauj ziņas par personu, tās partneri, kā arī dokumentus, kas apliecina partnerības reģistrēšanu vai izbeigšanu.
Tiesības un pienākumi
Partnerība nodrošina vairākas tiesības un sociālās garantijas, kas saistītas ar ikdienas dzīvi un partneru juridisko, ekonomisko un sociālo aizsardzību:
- partnerim ir tiesības pieņemt lēmumus par otra partnera ārstniecību, ja tas pats to nespēj;
- partneris var saņemt neizmaksāto pensiju gadījumā, ja otra partnera nāves brīdī tā bija aprēķināta, bet nebija izmaksāta;
- partnerim ir tiesības saņemt arī noteiktus iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus, piemēram, par izdevumiem, kas saistīti ar partnera ārstniecību vai izglītību;
- uz partneriem attiecas arī nodevu samazinājums darījumos ar nekustamo īpašumu.
piemēram Ja persona ir bezsamaņas stāvoklī un tādēļ pati nevar pieņemt ar ārstniecību saistītus lēmumus, tās partnerim ir tiesības pieņemt lēmumu par veicamo ārstniecību.
Partnerība var radīt arī papildu pienākumus:
- attiecībā uz valsts amatpersonas partneri attiecas interešu konfliktu novēršanas ierobežojumi;
- maksātnespējas administrators nevar pildīt amata pienākumus, ja administratora partneris ir personiski vai mantiski ieinteresēts.
Partnerības ietvaros neregulētie jautājumi
Partnerības ietvaros atšķirībā no laulības netiek atsevišķi regulēti mantisko attiecību, mantošanas un bērna adopcijas jautājumi.
piemērs Partneri nevar kopīgi adoptēt bērnu. Tas nozīmē, ka bērnu var adoptēt tikai viens partneris, bet bērna un otra partnera attiecības netiks juridiski atzītas pat tad, ja abi partneri dzīvo kopā ar bērnu, viņiem ir kopīga saimniecība un ciešas personiskas attiecības.
piemērs Ja pārdzīvojušais partneris nav pieminēts otra partnera testamentā vai mantojuma līgumā, viņš nekādu mantojumu neiegūs un nebūs tiesīgs apstrīdēt partnera testamentu vai mantojuma līgumu.
Partneri var noteiktā apjomā slēgt privāttiesiskus līgumus nolūkā noregulēt daļu no šiem jautājumiem. Tomēr privātie līgumi ne vienmēr var apmierināt to cilvēku pamatvajadzības, kuri uztur stabilas un savstarpējas uzticības pilnas attiecības. Turklāt, regulējot atsevišķus jautājumus ar privāttiesisku līgumu, var būt nepieciešama trešo personu piekrišana.
Partnerības izbeigšana
Ja partneriem nav domstarpību par partnerības izbeigšanu, tā izbeidzama, vēršoties pie zvērināta notāra, kurš taisa attiecīgu notariālu aktu.
Partnerība izbeidzas ar personas nāvi vai ar viena vai abu partneru noslēgtu laulību.
Viena dzimuma pāru attiecības
Partnerības institūts nodrošina arī viena dzimuma pāru juridisku, ekonomisku un sociālu aizsardzību, jo atbilstoši Latvijas normatīvo aktu prasībām viena dzimuma personas nevar noslēgt savstarpēju laulību. Jāņem vērā, ka cilvēktiesības, tostarp tiesības precēties vai tiesības uz privāto dzīvi, neuzliek valstij par pienākumu nodrošināt viena dzimuma pāriem laulības pieejamību tādā pašā formā kā dažādu dzimumu pāriem.
Tomēr dažās konkrētās jomās, kurās nozīme ir tam, ka partneriem faktiski ir ģimenes attiecības, apstāklis, ka partnerattiecību noformēšana nav juridiski vienlīdzīga laulībai, var abiem partneriem traucēt izbaudīt savas attiecības. Šīs jomas ir saistītas ar partneru savstarpējo tiesību un pienākumu regulējumu un tiesībām uz ģimenes attiecību attīstībai un uzturēšanai būtiskām priekšrocībām, piemēram, iespēju kopīgi adoptēt bērnu.
Regulējuma trūkums šajās jomās viena dzimuma pārus var nostādīt nevienlīdzīgā situācijā salīdzinājumā ar precētiem dažādu dzimumu pāriem.
Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?
Fakts, ka viena dzimuma pāra attiecības nav iespējams noformēt veidā, kas ir juridiski vienlīdzīgs laulībai, var noteiktā situācijā apgrūtināt attiecību izbaudīšanu un aizsardzību. Līdz ar to var tikt pārkāptas gan tiesības uz privāto un ģimenes dzīvi, gan nevienlīdzīgas attieksmes aizliegums.
Ja uzskatāt, ka jūsu tiesības uz privāto un ģimenes dzīvi ir pārkāptas tādējādi, ka jums nav tādu pašu pamattiesību kā jebkuram precētam pārim, jūs varat iesniegt pieteikumu Latvijas Republikas Satversmes tiesā. Satversmes tiesa var izvērtēt, vai tiešām regulējuma trūkums ir novedis pie tā, ka tiek aizskartas jūsu tiesības uz privāto un ģimenes dzīvi un pārkāpts nevienlīdzīgas attieksmes aizliegums. Ja Satversmes tiesa konstatēs minēto tiesību aizskārumu un minētā aizlieguma pārkāpumu, tā var likt Saeimai attiecīgi grozīt spēkā esošos likumus.
Uzziniet vairāk par Satversmes tiesu un to, kā sagatavojams pieteikums šai tiesai. Pēc valsts tiesiskās aizsardzības līdzekļu izmantošanas ir iespējams vērsties arī starptautiskajās cilvēktiesību iestādēs.