Bērna vārds veido viņa identitāti un tādēļ bērna interesēs ir nēsāt tādu vārdu, kas būs pastāvīgs un netiks nepamatoti mainīts. Tomēr noteiktos apstākļos ir iespējams bērna vārdu mainīt.

Tiesības mainīt bērna vārdu

Bērna vārdu un uzvārdu var mainīt tikai izņēmuma gadījumos, kas paredzēti likumā. Tiesības mainīt bērnam vārdu, proti, izvēlēties jaunu vārdu, ir pakļautas tiem pašiem vispārīgajiem ierobežojumiem, kādi attiecas uz sākotnējo vārda izvēli.  

Bērna vārda un uzvārda maiņas noteikumus un procedūru reglamentē Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums un Ministru kabineta noteikumi “Par civilstāvokļa aktu reģistriem”

Līdz 15 gadu vecumam

Pirms bērns ir sasniedzis 15 gadu vecumu, viņa vārdu var mainīt saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem “Par civilstāvokļa aktu reģistriem”. Par bērna vārda maiņu ir jāvienojas abiem vecākiem.

piemērs Bērna vārdu var mainīt, ja tas ir grūti izrunājams vai nelabskanīgs.

piemērs Bērna uzvārdu var mainīt sakarā ar vecāku stāšanos laulībā vai laulības šķiršanu.

Pēc 15 gadu vecuma

Pēc 15 gadu vecuma sasniegšanas bērnam ir tiesības mainīt savu vārdu gadījumos, kas minēti Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumā. Tomēr bērns, kas vēl nav sasniedzis 18 gadu vecumu, nevar iesniegt dzimtsarakstu nodaļai pieteikumu bez abu vecāku piekrišanas.

piemērs Viens no bērna vārda vai uzvārda maiņas iemesliem varētu būt tāds, ka šis vārds vai uzvārds apgrūtina bērna iekļaušanos sabiedrībā, piemēram, tādēļ, ka ir pārāk ekscentrisks.  

svarīgi Bērns var lūgt sava vārda un/vai uzvārda maiņu jebkurā vecumā, ja viņa vecāks ir notiesāts par tīša, smaga vai sevišķi smaga noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. 

Adoptēta bērna vārds

Adoptēta bērna vārdu var mainīt, ja tas neatbilst adoptētāju tautībai vai to ir grūti izrunāt. Bērna uzvārdu var mainīt, piešķirot viņam adoptētāju uzvārdu.

Resursi

Atjaunots 12/05/2022