Vecāku aizgādības tiesības ietver vecāku tiesības un pienākumu rūpēties par savu bērnu un viņa mantu, kā arī viņu pārstāvēt. Vecāku aizgādības tiesības ir aizsargātas ar cilvēktiesībām, proti, tiesībām uz ģimenes dzīvi.

Aizgādības tiesību saturs

Jūs kā vecāks aizgādību pār savu bērnu īstenojat tikmēr, kamēr viņš nav sasniedzis pilngadību. Latvijā galvenās ar aizgādību saistītās tiesības un pienākumus nosaka Civillikums.  

Aprūpe

Bērna aprūpe nozīmē viņa uzturēšanu, kas ietver bērna ikdienas vajadzību, veselības aprūpes, audzināšanas un izglītošanas finansiālu nodrošināšanu. Šo saistību izpilde ir obligāts bērna pilnvērtīgas garīgās un fiziskās attīstības priekšnoteikums. 

Uzraudzība

Jums jāgādā par sava bērna drošību un – ciktāl tas ir saprātīgi vai iespējams – jāpasargā viņš no iespējama apdraudējuma, arī tāda, ko varētu radīt trešās personas.

Bērna dzīvesvietas noteikšana 

Jums ir tiesības izvēlēties sava bērna dzīvesvietu: 

  • gan plašākā ģeogrāfiskā nozīmē, proti, konkrētu valsti un/vai pilsētu
  • gan šaurākā nozīmē – konkrētu mājokli

Kopīga & atsevišķa aizgādība

Vecāki var īstenot savas aizgādības tiesības kopīgi vai atsevišķi (vienpersoniski). Aizgādības tiesības vienpersoniski var tikt īstenotas tad, ja abi vecāki ir vienojušies par viena vecāka atsevišķo aizgādību vai to ir noteikusi tiesa. Vecāks aizgādības tiesības atsevišķi īsteno arī tādā gadījumā, kad otram vecākam tās ir pilnībā atņemtas. Uzziniet vairāk par dažādiem vecāku aizgādības veidiem

Aizgādības izbeigšana

Aizgādība izbeidzas ar bērna vai vecāka nāvi, bērna adopciju vai aizgādības tiesību atņemšanu vecākam. Aizgādības tiesības var tikt arī pārtrauktas uz noteiktu laiku.

Uzziniet vairāk par vecāku aizgādības tiesību pārtraukšanu un atņemšanu

Lēmuma pieņemšanas ilgums & Izpilde

Lai efektīvi nodrošinātu to, ka tiesības uz ģimenes dzīvi tiek ievērotas, lēmumi par aizgādības tiesību ierobežošanu ir jāpieņem, kā arī jebkādi strīdi šajā sakarā jāizšķir pēc iespējas ātrāk. Valsts iestādēm ar aizgādību saistītie procesi jāuzrauga īpaši rūpīgi, un tās nedrīkst tos nepamatoti novilcināt. 

Ja jums ir piešķirta atsevišķa aizgādība pār bērnu, šī lēmuma iespējami ātrāka izpilde ir jūsu interesēs. Ieilgusi izpildes procedūra var nozīmēt to, ka ir pārkāptas jūsu tiesības uz privāto dzīvi un tiesības uz ģimenes dzīvi. Ir iespējams arī lūgt efektīvu sodu  piemērošanu tam vecākam, kurš neievēro tiesas nolēmumu. Vairāk par izpildes procedūru uzziniet Civilprocesa likumā

Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?

Ar vecāka aizgādības tiesību pārtraukšanu vai atņemšanu var tikt pārkāptas jūsu tiesības uz ģimenes dzīvi. Ja tiek novilcināta sprieduma par atsevišķas aizgādības noteikšanu vai sprieduma par aizgādības tiesību ierobežojumu atcelšanu izpilde, var būt pārkāptas jūsu tiesības uz ģimenes dzīvi un tiesības uz taisnīgu tiesu

Ja jums aizgādības tiesības tiek pārtrauktas vai atņemtas tikai tādu iemeslu dēļ kā jūsu seksuālā orientācija, vecums, reliģiskā piederība, politiskā pārliecība, tautība vai etniskā izcelsme vai citu līdzīgu iemeslu dēļ, tad ir pārkāpts diskriminācijas aizliegums.

Uzziniet vairāk par to, kā sūdzēties, lai aizsargātu savas tiesības.

Resursi

Atjaunots 20/10/2020