Kā vecākam jums ir tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar jūsu bērnu. Savukārt jūsu bērnam ir tiesības kontaktēties ar abiem saviem vecākiem. Jūsu, tas ir, vecāka, un jūsu bērna saskarsmes tiesības ir aizsargātas ar cilvēktiesībām, proti, tiesībām uz ģimenes dzīvi.
Saskarsme & informācija par bērnu
Var būt vairāki iemesli, kuru dēļ jūs esat no sava bērna šķirts. Tā var būt jūsu izvēle dzīvot atsevišķi. Šāda situācija var būt arī sekas, kas izriet no valsts iestādes lēmuma par bērna nodošanu valsts aprūpē vai no tiesas sprieduma, ar kuru jums uzlikts brīvības atņemšanas sods par noziedzīgu nodarījumu. Tomēr jums kā vecākam ir tiesības un pienākums uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar savu bērnu. Tajā pašā laikā jūsu bērnam ir tiesības uzturēt tiešus kontaktus ar abiem saviem vecākiem. Saskarsmes tiesības ir aizsargātas ar cilvēktiesībām, proti, tiesībām uz ģimenes dzīvi.
Vecākam, kurš nedzīvo kopā ar bērnu, ir tiesības saņemt informāciju par viņu, jo īpaši ziņas par bērna attīstību, veselību, izglītības procesā panākto progresu, interesēm un sadzīves apstākļiem.
svarīgi Jūsu saskarsmes tiesības netiek izbeigtas pat tad, ja jūsu bērns tiek nodots ārpusģimenes aprūpē. Tādā gadījumā ieceltajam aizbildnim, audžuģimenei vai bērnu aprūpes iestādei ir jāatvieglo jūsu un jūsu bērna saskarsme.
Saskarsmes tiesību noteikšana
Ja bērns dzīvo pie viena no vecākiem, abi vecāki var savstarpēji vienoties par to, cik bieži otrs vecāks izmantos savas saskarsmes tiesības attiecībā uz bērnu. Šāda vienošanās paredz tikšanās laiku (ilgumu un biežumu) un vietu. Ja vecāki nevar par šiem jautājumiem vienoties, tos atrisina vispārējās jurisdikcijas tiesa (civilā tiesa), iepriekš izprasot atzinumu no bāriņtiesas.
Ja bērns ir no ģimenes šķirts, vecāku saskarsmes tiesības attiecībā uz viņu var noteikt bāriņtiesa.
Saskarsmes tiesību ierobežojumi & izbeigšanās
Saskarsmes tiesību ierobežojumus un pat pilnīgu saskarsmes liegumu var noteikt:
- civilā tiesa, ja vecāki nevar vienoties par saskarsmes tiesību izmantošanu
- bāriņtiesa, ja bērns nodots ārpusģimenes aprūpē
Civilā tiesa
Civilā tiesa var ierobežot jūsu saskarsmes tiesības, ja šāds lēmums tiek pieņemts, lai aizsargātu bērna intereses. Civilā tiesa var lemt par tikšanās laiku (ilgumu un biežumu) un vietu. Ja nepieciešams, tiesa var noteikt, ka otrs jūsu bērna vecāks ar viņu var tikties tikai īpašas personas (saskarsmes personas) klātbūtnē.
svarīgi Civilā tiesa var pieņemt lēmumu pilnībā liegt vecākam saskarsmes tiesības uz noteiktu laiku, ja saskarsme ar viņu kaitē bērna interesēm un saskarsmes liegums ir vienīgais veids, kā šo kaitējumu novērst.
Bāriņtiesa
Bāriņtiesa var ierobežot jūsu saskarsmes tiesības, ja bērna kontakts ar jums apdraud viņa veselību, attīstību un drošību. Jūsu saskarsmes tiesības var ierobežot arī tad, ja jūsu saskarsme ar bērnu apdraud viņam iecelto aizbildni, audžuģimeni, bērnu aprūpes iestādes darbiniekus vai citus bērnus.
svarīgi Vecāka un bērna saskarsmes tiesības tiek neatgriezeniski izbeigtas no brīža, kad bērnu adoptē cita persona.
Apstākļu maiņa
Jūs varat lūgt civilo tiesu vai bāriņtiesu pārvērtēt situāciju un atcelt jums noteiktos saskarsmes tiesību ierobežojumus, ja apstākļi, kuru dēļ tie tika noteikti, ir mainījušies.
Lēmuma pieņemšanas ilgums & izpildes process
Pienākums ievērot jūsu tiesības uz ģimenes dzīvi prasa, lai jebkādi jautājumi, kas saistīti ar jūsu, tas ir, vecāka, un jūsu bērna turpmākajām saskarsmes tiesībām, tiktu noregulēti pēc iespējas ātrāk. Valsts iestādes nedrīkst nepamatoti novilcināt attiecīgos procesus.
Ja jums noteiktas saskarsmes tiesības attiecībā uz jūsu bērnu, tad jūsu interesēs ir tas, lai attiecīgais lēmums tiktu izpildīts pēc iespējas ātrāk. Novilcinot lēmuma izpildes procedūru, var tikt pārkāptas jūsu tiesības uz ģimenes dzīvi.
Ja otrs vecāks nepilda lēmumu, ar kuru jums noteiktas saskarsmes tiesības attiecībā uz bērnu, ir iespējams pieprasīt efektīvu sodu uzlikšanu šim vecākam, lai jūs varētu izmantot savas tiesības. Vairāk par sodiem un izpildes procedūru uzziniet Civilprocesa likumā.
Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?
Ja jums kā vecākam saskarsmes tiesības attiecībā uz jūsu bērnu ir pretlikumīgi ierobežotas, ir pārkāptas jūsu tiesības uz ģimenes dzīvi. Ja neesat bijis iesaistīts uz šīm tiesībām attiecinātā lēmuma pieņemšanas procesā, var būt pārkāptas arīdzan jūsu tiesības uz taisnīgu tiesu.
Uzziniet vairāk par to, vai bāriņtiesa vai civilā tiesa jūsu saskarsmes tiesības ierobežojusi likumīgi.
Uzziniet vairāk par to, kā sūdzēties, lai aizsargātu savas tiesības.