Kucheruk pret Ukrainu

Eiropas Cilvēktiesību tiesa
2005. gada 6. septembris

Fakti

Pieteicējam Kucheruk kungam, kuram vēlāk diagnosticēja šizofrēniju, tika piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums. Reiz pieteicējs kļuva sevišķi satraukts, haotiski pārvietojās pa kameru, mētājot rokas, skrienot mēbelēs un lamājot cietuma apsargus. Trīs cietuma apsargi, kuri tika izsaukti, lai tiktu galā ar situāciju, pielietoja pret pieteicēju gumijas stekus un roku dzelžus. 

Sūdzība

Kucheruk kungs sūdzējās, ka sišana ar gumijas stekiem pārsniedza nepieciešamā spēka pielietošanas robežas un pārkāpa viņa tiesības, kas noteiktas Konvencijas 3. pantā.

Tiesas secinājumi

Tiesa atkārtoti uzsvēra, ka attiecībā uz personu, kuras brīvība ir ierobežota, fiziska spēka pielietošana, kas nav bijusi absolūti nepieciešama sakarā ar personas pašas uzvedību, grauj viņa cilvēka cieņu, un principā ir 3. pantā noteikto tiesību pārkāpums. Konkrētajā lietā Tiesa atzīmēja, ka starp pusēm pastāvēja strīds par pieteicēja savainojumu pakāpi. Tomēr redzamas zīmes un ievainojumi uz ķermeņa, ko bija radījusi steka pielietošana, bija pietiekamas, lai tās tiktu vērtētas 3. panta tvērumā. Pieteicēja stāvoklis un viņa emocionālie izvirdumi nevarēja būt negaidīta notikumu attīstība, kurai cietuma amatpersonas nevarēja sagatavoties. Tiesa arīdzan vērtēja, ka pieteicēju savaldīja trīs cietuma apsargi. Ņemot vērā, ka pieteicējs neradīja nekādus draudus ne sev, ne kameras biedriem, Tiesa secināja, ka gumijas steku izmantošana pret pieteicēju bija necilvēcīga apiešanās, kas pārkāpa Konvencijas 3. pantu.

Uzzināt vairāk

Atjaunots 13/08/2024