Cilvēktiesību gids

Lieta

Selmouni pret Franciju

Eiropas Cilvēktiesību tiesa
1999. gada 28. jūlijs

Fakti

Pieteicējs Selmouni kungs tika aizturēts Francijā par narkotisko vielu pārvadāšanu. Viņš sūdzējās par to, ka kamēr atradās policijas uzraudzībā, pret viņu nežēlīgi izturējās – izvaroja, sita, spēra, apčurāja, viņu iebiedēja ar lodlampu un šļircēm. Visu, izņemot izvarošanu, apstiprināja Francijas tiesas, un policisti tika tiesāti.

Sūdzība

Pieteicējs sūdzējās, ka veids, kādā pret viņu izturējās, kamēr viņš atradās policijas uzraudzībā, veido nežēlīgu izturēšanos un ir radījis Konvencijas 3.panta pārkāpumu.

Tiesas secinājumi

Spīdzināšana jānošķir no necilvēcīgas un pazemojošas izturēšanās kā ‘tīša necilvēcīga izturēšanās, kas rada ļoti nopietnas un smagas ciešanas’. Tiesa konstatēja, ka nežēlīgais darbību veids pret Selmouni kungu būtu briesmīgs un pazemojošs pret ikvienu, neatkarīgi no apstākļiem. Tas bija skaidri atzīts, ka Selmouni kungs cieta no atkārtotiem un ilgstošiem pazemojumiem vairāku dienu laikā, kamēr viņu pratināja. Šādos apstākļos Tiesa sprieda, ka fiziskā un garīgā vardarbība, kas veikta pret Selmouni kungu, kopumā ņemot radīja ‘stipras’ sāpes un ciešanas un bija jo īpaši nežēlīgas un smagas. Šāda rīcība uzskatāma par spīdzināšanu, tādējādi Konvencijas 3.pants ticis pārkāpts.

Cilvēktiesību gids

Eiropas cilvēktiesību izglītības platforma