Galvenās Cilvēktiesību gida iezīmes:
Mūsu gids
Izpratne par cilvēktiesībām
Pieejams vienpadsmit valstīs
Mūsu resursi
Kā cilvēktiesības tiek īstenotas ikdienas situācijās
Cilvēktiesību Gids izklāsta cilvēktiesības izmantojot tematisku pieeju. Jūs varat uzzināt par tiesībām, kuras ir aktuālas noteiktā jomā vai situācijā jūsu ikdienā. Jaunas tēmas tiks pievienotas laika gaitā.
Gids palīdz saprast, kur varat meklēt palīdzību un kā sūdzēties, ja jums ir pamats domāt, ka jūsu cilvēktiesības ir pārkāptas. Katrai tēmai ir pievienota sadaļa, kas skaidro, kā rīkoties konkrētā situācijā.
Gids sniedz informāciju par katrai tēmai atbilstošiem valsts un starptautiskajiem tiesību aktiem, tiesu praksi un citiem avotiem. Tie norādīti resursu sadaļā katras lapas lejasdaļā. Svarīgākajiem tiesu prakses piemēriem līdzās saitei uz pilnu sprieduma tekstu pievienots arī tā kopsavilkums.
Gids piedāvā sadaļu par cilvēktiesību institūcijām, kurās jūs varat vērsties, lai tās konstatētu, vai jūsu cilvēktiesības ir pārkāptas. Gids skaidro, kad un kā jūs varat iesniegt sūdzību šīm institūcijām. Gids piedāvā arī sadaļu par citām organizācijām, kas darbojas cilvēktiesību jomā un var sniegt jums padomu vai citu noderīgu informāciju.
Ja vēlaties izmantot Gidu izglītošanās nolūkos, Gids piedāvā iespēju novērtēt savas zināšanas cilvēktiesībās, pirms vai pēc mācībām, izpildot testus par dažādām tēmām, kas iekļautas Gidā.
Mūsu misija
Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības
Cilvēktiesību gids, kas pieejams vienpadsmit valstīs, ir cilvēktiesību un pilsoniskās izglītības platforma. Gids piedāvā resursus un rīkus, kas palīdz iedzīvotājiem, valsts sektora darbiniekiem un citiem speciālistiem, skolotājiem un skolēniem saprast, kas ir cilvēktiesības un kā tās darbojas ikdienas situācijās.
Cilvēktiesību gids, ko izstrādājis organizāciju tīkls no visas Eiropas, ir balstīts uz ideju, ka ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības. Mūsu misija ir nodrošināt katrai valstij specifiskus, daudzvalodīgus un lietotājam draudzīgus ceļvežus, lai veicinātu izpratni par cilvēktiesībām un atbildību par tām, sekmētu pilsonisko līdzdalību, labu pārvaldību un tiesiskuma nodrošināšanu.
Mūsu stāsts
Izstrādāts Baltijā - Eiropai un ārpus tās robežām
Cilvēktiesību gidu izveidojusi Latvijas nevalstiskā organizācija "Baltic Human Rights Society", kas tapis kā Baltijas valstu iniciatīva. Pirmo reizi tas tika publicēts Latvijā 2016. gadā, bet 2017. gadā - Igaunijā un Lietuvā. Iniciatīvas uzsākšanai 2015. gadā Rīgā tika organizēta pirmā Baltijas cilvēktiesību izglītības konference, kurā piedalījās pārstāvji no valdības, valsts institūcijām, starptautiskām un nevalstiskām organizācijām un akadēmiskajām aprindām.
Cilvēktiesību gids kļuva par Eiropas mēroga platformu, kad tas 2019. gadā tika ieviests Bulgārijā, 2021. gadā - Slovēnijā un Slovākijā, bet 2023. gadā - Francijā un Horvātijā. Cilvēktiesību gids 2023. gadā turpināja paplašināties, aptverot Eiropas Savienības kandidātvalstis - Ukrainu, Moldovu un Gruziju.
Mūsu atbalstītāji
Cilvēktiesību un pilsoniskās izglītības pilnveidošana
Cilvēktiesību gidu līdzfinansē Eiropas Savienības programma Erasmus+, Ziemeļvalstu Ministru padomes izglītības programma Nordplus, Aktīvo iedzīvotāju fonds (EEZ un Norvēģijas finanšu instruments), Nīderlandes Ārlietu ministrija, Latvijas Ārlietu ministrija un Latvijas Kultūras ministrija.
Cilvēktiesību gidu atbalsta Francijas Tiesību aizstāvis (tiesībsargs), Francijas Nacionālā konsultatīvā komisija cilvēktiesību jautājumos, Francijas Nacionālā advokātu padome, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Latvijas Tiesībsargs, Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija, Nīderlandes vēstniecība Latvijā, Igaunijas Sociālo lietu ministrija, Moldovas Tiesībsargs un Moldovas Līdztiesības padome.
"Cilvēktiesību gids ir labs piemērs tam, kā vienkāršā veidā izglītot cilvēkus par viņu tiesībām, izmantojot praktiskas ikdienas situācijas un piemērus."
Juris Jansons, Latvijas Republikas tiesībsargs
Mūsu tīkls
Kopīga Eiropas iniciatīva
- Baltic Human Rights SocietyLatvija
- Bulgarian Helsinki CommitteeBulgārija
- Center for Civil LibertiesUkraina
- Estonian Human Rights CentreIgaunija
- Foundation for the Support of Legal Education of GYLAGruzija
- Human Rights EmbassyMoldova
- Human Rights House ZagrebHorvātija
- Institut international des droits de l’Homme et de la paixFrancija
- Cilvēktiesību un demokrātijas izglītības institūtsLietuva
- Helsinki Committee for Human Rights in SlovakiaSlovākija
- Peace Institute – Institute for Contemporary Social and Political StudiesSlovēnija