Cilvēktiesību gids

Lieta

Tali pret Igauniju

(Ieslodzījuma vietas – fiziska savaldīšana)
Eiropas Cilvēktiesību tiesa
2014. gada 13. februāris

Fakti

Pieteicējs Tali kungs izcieta brīvības atņemšanas sodu. Pēc fiziska konflikta ar cietuma amatpersonām viņš tika piesiets pie gultas uz 3 stundām nomierināšanās nolūkā. 

Sūdzība

Tali kungs apgalvoja, ka viņa piesiešana pie gultas pārkāpa Konvencijas 3. pantu. 

Tiesas secinājumi

Tiesa uzsvēra, ka savaldīšanas pasākumus nekad nedrīkst pielietot kā soda veidu, bet drīzāk, lai novērstu iespēju, ka persona savaino sevi vai nodara kaitējumu citām personām, kā arī cietuma drošības nolūkā.

Konkrētajā lietā Tiesa uzsvēra, ka nepastāvēja pierādījumi tam, ka pēc fiziskā konflikta ar apsardzi, kad Tali kungs tika ievietots vieninieka disciplinārajā kamerā, viņš radīja draudus sev vai citiem. Tiesa arī nepieņēma, ka ik stundas medicīniskā pārbaude vai viņa iepriekšējā agresīvā uzvedība varētu kalpot par attaisnojumu piesiešanai pie gultas. Laika posms – trīs ar pusi stundas, kuru laikā viņš bija piesiets gultai, nekādā gadījumā nebija nenozīmīgs un viņa ilgstoša imobilizācija bija radījusi vinam ciešanas un fizisku diskomfortu. Ņemot vērā kopējo ietekmi, ko veidoja fiziskā spēka pielietošana pret viņu iepriekš tajā pašā dienā un vēlāka piesiešana pie gultas, Tiesa sprieda, ka Tali kungs bija pakļauts necilvēcīgai un pazemojošai attieksmei, kas pārkāpa Konvencijas 3.pantu.

Cilvēktiesību gids

Eiropas cilvēktiesību izglītības platforma