Steidzamā aprūpe

Dažas slimības vai traumas prasa tūlītēju medicīnisku iejaukšanos, taču nav tik nopietnas, lai būtu nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība. Šādos gadījumos pacients var saņemt steidzamo aprūpi.

Kas ir steidzamā aprūpe?

Dažu slimību vai traumu gadījumos nepieciešama steidzama palīdzība. Kaut arī pacienta dzīvība nav apdraudēta, aprūpi nevar atlikt uz nākamo dienu.

Latvijā tiesības uz steidzamo aprūpi ir visām personām, kurām ir tiesības saņemt valsts apmaksāto medicīniskās palīdzības minimumu.

Steidzamā aprūpe tiek sniegta šādos gadījumos:

  • trauma
  • akūta slimība
  • hroniskas slimības saasināšanās
  • citi gadījumi, kad nepieciešama neatliekama ārstniecības personu iejaukšanās

piemērs Ja cilvēkam sāp auss, šāds stāvoklis nav kvalificējams kā gadījums, kad nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība, jo šajā gadījumā dzīvība nav apdraudēta. Taču persona var pati ierasties slimnīcas uzņemšanas nodaļā, lai saņemtu tūlītēju palīdzību.

Steidzamo medicīnisko aprūpi var saņemt neatliekamās palīdzības nodaļā vai slimnīcas uzņemšanas nodaļā. Latvijā slimnīcu uzņemšanas nodaļas strādā režīmā 24/7. Steidzamā medicīniskā aprūpe ietver arī pamata laboratoriskos izmeklējumus un vizuālo diagnostiku (rentgenu vai ultraskaņas diagnostiku).

Prioritāšu sistēma steidzamās aprūpes saņemšanā

Katram pacientam, tiklīdz tas ieradies slimnīcas uzņemšanas nodaļā, tiek piešķirts savs prioritātes numurs  – no 1 līdz 4 atkarībā no tā, cik smags ir pacienta stāvoklis un cik ilgi viņš var gaidīt palīdzību.

piemērs 1 – nepieciešama reanimācija vai mākslīgā plaušu ventilācija.

Resursi

Atjaunots 22/07/2023