Medikamenti

Medikamenti (zāles) ir vielas, ko lieto slimību ārstēšanā vai profilaksē. Drošu, efektīvu un kvalitatīvu medikamentu pieejamība ir daļa no tiesībām uz veselību.

Medikamenti un tiesības uz veselību

Medikamenti tiek piedāvāti dažādās farmaceitiskās formās, piemēram, tādās kā tabletes, kapsulas, šķīdumi injekcijām, krēmi, pilieni, želejas, sīrupi utt., un var tikt organismā ievadīti dažādos veidos.

Augstākais sasniedzamais veselības līmenis nav iespējams, ja nav medikamentu. Tie tiek izmantoti visās veselības aprūpes jomās:

  • lai izārstētu, apturētu vai novērstu slimību
  • lai atvieglotu slimības simptomus
  • lai diagnosticētu veselības stāvokli

Tādējādi medikamentu pieejamība ir būtiska tiesību uz veselību sastāvdaļa.

Latvijas Satversmes tiesa 2013. gadā atzina, ka:

"valsts pienākums nodrošināt medikamentu pieejamību izriet no Satversmes 111. panta".

Valsts ir izveidojusi kompensējamo recepšu medikamentu sistēmu, lai atvieglotu piekļuvi tiem.

Latvijas Satversmes tiesa norādīja, ka no tiesībām uz veselību neizriet valsts pienākums nodrošināt ikvienu ar medikamentiem bez maksas, tomēr valstij ir

"pienākums nodrošināt, lai medikamenti būtu finansiāli pieejami atsevišķiem pacientiem".

Prasības attiecībā uz reģistrētiem medikamentiem

Lai nodrošinātu to, ka medikamenti atbilst kvalitātes un drošības standartiem un ir efektīvi, tiem jābūt reģistrētiem. Latvijā cilvēkiem paredzētās reģistrētās zāles ir iekļautas Zāļu reģistrā.

piezīme Visām izplatāmajām zālēm ir jābūt pievienotai lietošanas instrukcijai.

Zāles var tikt viltotas un pārdotas nelegāli, tāpat kā daudzi citi tirgū pieejamie produkti. Šādas zāles ir ne tikai neefektīvas, bet bieži vien pat kaitīgas veselībai. Lai nodrošinātu zāļu autentiskumu, ES ir pieņēmusi direktīvu, kurā noteikts, ka katrā zāļu iepakojumā jābūt:

1. Unikālam identifikatoram (ciparu vai burtu un ciparu rakstzīmju secība)

2. Ierīcei pret manipulācijām (piemēram, ražotāja zīmogs)

Medikamenti un cilvēktiesības

Pieeja drošām, efektīvām un kvalitatīvām zālēm ir daļa no tiesībām uz veselību. Diemžēl daudziem cilvēkiem joprojām nav pieejamas pat svarīgākās zāles.

Eiropas Sociālā harta ikvienam, kuram nav atbilstošu līdzekļu, garantē tiesības uz sociālo un medicīnisko palīdzību. Tādējādi valstij ir arī juridisks pienākums nodrošināt kompensējamo recepšu medikamentu pieejamību.

Par šo sadaļu

Šajā sadaļā skaidrots, kas ir recepšu medikamenti (t. sk. valsts kompensējamie recepšu medikamenti) un bezrecepšu medikamenti un kādas prasības ir izvirzītas attiecībā uz medikamentu reklāmu.

Cilvēktiesību gids

Eiropas cilvēktiesību izglītības platforma