Vakcinācija

Vakcinācija ir metode, kas tiek lietota, lai stimulētu indivīda imūnsistēmas adaptīvo imunitāti pret infekcijas slimībām. Tā ir cilvēka tiesību uz veselību sastāvdaļa: valstij ir pienākums nodrošināt, lai tās iedzīvotājiem būtu pieejama vakcinācija pret nopietnām infekcijas slimībām.

Kas ir vakcinācija?

Vakcinācija (saukta arī par imunizāciju) ir svarīga veselības aprūpes sistēmas sastāvdaļa. Tā palīdz indivīda imūnsistēmai aizsargāt organismu pret infekcijas slimībām. Infekcijas slimība neizplatīsies tālāk tad, ja vairums cilvēku būs pret to imūni.

Vakcīna satur novājinātu vai nogalinātu vīrusa/baktērijas formu. Pēc vakcīnas saņemšanas cilvēka organisms sāk ražot antivielas – olbaltumvielas, kas cīnās ar attiecīgo vīrusu/baktēriju. Imūnsistēma atcerēsies, kā to darīt, un, kad nākotnē sastapsies ar tādu pašu vīrusu/baktēriju, būs gatava ar to cīnīties.

Vakcinācija aizsargā ne tikai attiecīgo indivīdu, bet arī cilvēkus, ar kuriem viņš saskaras, un tādējādi samazina risku, ka slimība izplatīsies sabiedrībā. To sauc par populācijas imunitāti (arī par ganāmpulka imunitāti).

piemērs Ja cilvēks ir slims ar tuberkulozi, bet viņa ģimenes locekļi un kolēģi pret to ir vakcinēti, tad slimība “neatradīs” nevienu, kam varētu pielipt. Tādējādi slimība var tikt izskausta ātrāk.

Vakcinācija un tiesības uz veselību

Pasaules Veselības organizācija Pasaules vakcīnu rīcības plānā 2011.–2020. gadam atzina:

"Imunizācija ir jāatzīst par cilvēka tiesību uz veselību un indivīda, kopienas un valdības atbildības galveno sastāvdaļu."

Tādējādi valstīm ir pienākums nodrošināt piekļuvi vakcinācijai pret galvenajām infekcijas slimībām.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem vakcinācija katru gadu novērš aptuveni 3,5–5 miljonus nāves gadījumu. Tas ir īpaši svarīgi attiecībā uz bērniem, kuri ir neaizsargāti, jo viņu imūnsistēma vēl nav pilnībā izveidojusies.

Pacientu tiesības attiecas arī uz vakcināciju. Terminu “obligātā vakcinācija” nevajadzētu pārprast: cilvēkus nevar piespiest vakcinēties. Cilvēkam ir tiesības gan sniegt informētu piekrišanu vakcinācijai, gan arī no tās atteikties.

Vairāk par pacientu tiesībām uzziniet šajā Gidā.

Vakcinācija un cilvēktiesības

Vakcinācija ir saistīta ar tiesībām uz privāto un ģimenes dzīvi un pulcēšanās brīvību. Obligātā vakcinācija var tikt uzskatīta par iejaukšanos tiesībās uz privātās dzīves neaizskaramību fiziskās integritātes aspektā.

Dažos gadījumos nepietiekams vakcinācijas tvērums var būt par pamatu noteiktu cilvēktiesību, piemēram, pulcēšanās brīvības, ierobežošanai. Tas bija īpaši aktuāli Covid-19 pandēmijas laikā, kad publiska pulcēšanās tika ierobežota, lai aizsargātu sabiedrības veselību.

Par šo sadaļu

Šajā sadaļā varat uzzināt vairāk par obligāto vakcināciju, ieteicamo vakcināciju un pacienta tiesībām šajā sakarā.

Cilvēktiesību gids

Eiropas cilvēktiesību izglītības platforma