Darba attiecības
- šajā lapā
- Darba pieejamība un sludinājumi
- Darba intervija
- Darba apstākļi, paaugstināšana un apmācība
- Vienlīdzīgs atalgojums
- Atlaišana
- Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?
- Kā sūdzēties
Darba attiecības ir joma, kas aptver darba pieejamību (darba sludinājumi, pieņemšana darbā), pārbaudes laiku, darba apstākļus (paaugstināšana amatā, apmācība utt.), algu noteikšanu, atlaišanu no darba, un diskriminācija ir aizliegta visos šajos aspektos. Diskriminācija ir aizliegta gan attiecībā uz darbiniekiem, gan pašnodarbinātajiem.
Diskriminācijas aizliegums darba attiecībās attiecas gan uz valsts, gan privāto sektoru, gan uz uzņēmumiem, gan indivīdiem. Valsts civildienestam un militārajam dienestam, kā arī Iekšlietu ministrijas speciālajam dienestam (tādam kā policija vai Ugunsdzēsības un glābšanas dienests) un cietuma administrācijai – visiem ir jāievēro diskriminācijas aizliegums.
Latvijā Darba likums nepārprotami aizliedz diskrimināciju uz dzimuma, rases vai etniskās piederības, reliģijas vai ticības, vecuma, invaliditātes, seksuālās orientācijas pamata un citiem pamatiem. Tomēr pastāv izņēmumi, piemēram, objektīvi un pamatoti priekšnoteikumi un ētoss, kuru piemērošana darba attiecībās ir skaidri reglamentēta un kuri ļauj darba devējam izvēlēties noteikta tipa darbiniekus.
Darba pieejamība un sludinājumi
Saskaņā ar diskriminācijas aizliegumu prettiesisks ir tāds darba sludinājums, kurā norādīts, ka priekšroka tiks dota noteikta dzimuma, vecuma, tautības cilvēkiem, vai kurā par darbā pieņemšanas nosacījumu izvirzīta cita aizsargātā pazīme.
piemērs Darba sludinājums, kurā norādīts, ka tiek meklētas jaunas un izskatīgas oficiantes, vai kurš laupa drosmi pieteikties darbā cilvēkiem virs 50 gadu vecuma, ir diskriminējošs.
Darba intervija
Diskriminācijas aizliegums attiecas uz visu darbā pieņemšanas procesu un visiem tā posmiem, tostarp uz pretendentu atlasi, darba intervijām, testiem utt.
piemērs Darba devējs darba intervijā nedrīkstētu pretendentei jautāt, vai viņa negrasās kļūt par māti un kādi ir viņas plāni attiecībā uz bērnu radīšanu, kā arī uzdot pretendentam jautājumus par viņa ģimenes vai attiecību statusu, reliģiskajiem uzskatiem, nacionālo vai etnisko piederību, dalību politiskajā partijā vai arodbiedrībā.
Darba apstākļi, paaugstināšana un apmācība
Likums aizliedz darba devējam diskriminēt darbiniekus arī tādos jautājumos kā darba apstākļu noteikšana, paaugstināšana amatā, iesaistīšana profesionālajā apmācībā un tālākizglītībā.
piemērs Paziņojums, ka tikai noteikta vecuma darbiniekiem ir tiesības uz paaugstināšanu un apmācību, ir aizliegts.
Vienlīdzīgs atalgojums
Visiem ir tiesības saņemt vienlīdzīgu samaksu par vienādu darbu. Tas nozīmē, ka jums jāsaņem tāda pati alga kā jūsu kolēģim, ja jūs abi darāt vienādu vai lielā mērā līdzīgu darbu. Tas pats attiecas arī uz dažādiem darba pienākumiem, ja darba devējs to veicējiem izvirza vienādas prasības.
piemērs Pretējā dzimuma darbinieks, kurš strādā tajā pašā darba vietā, kur strādājat jūs, un veic to pašu darbu, ko veicat jūs, vai daudzējādā ziņā līdzīgu darbu, nedrīkst saņemt ievērojami lielāku atalgojumu par to, ko saņemat jūs.
Atlaišana
Jūs nevar atlaist no darba tikai tādēļ vien, ka piederat pie cilvēku grupas, kuru raksturo noteikta tautība, dzimums, vecums, reliģiskie uzskati vai citas aizsargātās pazīmes jeb aizliegtie diskriminācijas pamati.
piemērs Diskriminācijas aizliegums būs pārkāpts gadījumā, kad darba devējs ir spiests atlaist darbiniekus un nolemj, ka pirmos atlaidīs tos, kuri sasnieguši noteiktu vecumu. Atlaišanas gadījumā darba devējs drīkst apsvērt tikai tieši ar konkrēto darbu saistītos apstākļus.
Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?
Diskriminācijas aizliegums būs pārkāpts, ja darba devējs jūs nepieņem darbā, nepaaugstina amatā vai citādā ziņā pret jums izturas sliktāk nekā pret citiem tikai tādēļ, ka piederat pie cilvēku grupas, kuru raksturo noteiktas pazīmes (vecums, dzimums, tautība utt.).
Tomēr, ja jūs piederat pie kādas no šīm grupām, bet no darba tiekat atlaists citu iemeslu dēļ, piemēram, neapmierinošas darba kvalitātes vai darba devēja reglamentēto iekšējo noteikumu pārkāpuma dēļ, diskriminācijas aizliegums nebūs pārkāpts.
Kā sūdzēties
Ja uzskatāt, ka darba devējs jūs diskriminējis, varat iesniegt sūdzību Valsts darba inspekcijai vai vispārējās jurisdikcijas tiesai.
Ja uzskatāt, ka civildienesta ierēdņa vietas pretendentu atlases procesā vai jau pildot civildienesta ierēdņa amata pienākumus, jūs esat diskriminēts, varat iesniegt sūdzību augstākai iestādei un pēc tam administratīvajai tiesai.
Uzziniet vairāk par to, kā sūdzēties.
Resursi
Article 21
Articles 2, 26
Article 2
2007. gada 14. februāris
2010. gada 17. marts
2012. gada 6. jūnijs
2013. gada 6. decembris
2006. gada 8. februāris
2007. gada 11. aprīlis
2011. gada 19. janvāris
2011. gada 14. oktobris
2013. gada 8. marts
2013. gada 23. augusts
2014. gada 26. marts
2014. gada 31. marts
2014. gada 27. augusts
2015. gada 15. aprīls
2017. gada 17. februāris
2017. gada 20. marts
2017. gada 17. maijs