Persona, kas tiek turēta aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, var tikt aizturēta. Taču aizturēšana jāveic tiesiski un ievērojot cilvēktiesības.
Ja policija jūs tur aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, jūs varat tikt aizturēts. Šādā gadījumā jūs var aizturēt uz laiku līdz 48 stundām bez tiesneša īpaša lēmuma. Pēc tam jūs ir vai nu jāatbrīvo, vai jāapcietina saskaņā ar īpašu izmeklēšanas tiesneša lēmumu.
Jūs varat tikt aizturēts arī tad, ja jums jau ir oficiāli piešķirts aizdomās turētā vai apsūdzētā statuss par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Tā var notikt, ja kompetentajām iestādēm ir pamats lūgt tiesnesi jums piemērot apcietinājumu. Tādā gadījumā jūs var aizturēt uz laiku līdz 12 stundām, pirms jūs tiekat nogādāts pie procesa virzītāja vai izmeklēšanas tiesneša.
Precīzi aizturēšanas pamati ir skaidroti Kriminālprocesa likumā.
Aizturēšanas gadījumā cilvēkam tiek liegta brīvība un viņš var justies jo īpaši bezpalīdzīgs un neaizsargāts. Tādēļ policija nevienu nedrīkst aizturēt vieglprātīgi un bez tiesiska pamata.
Par šo Gidu
Šis Gids skaidros, kādos gadījumos un kā jūs var aizturēt, kādas ir jūsu pamattiesības aizturēšanas gadījumā, kur jūs turēs un kā pret jums jāizturas, kā jānotiek jūsu atbrīvošanai. Tas skaidros arīdzan to, kā jūs varat sūdzēties par dažādiem ar jūsu aizturēšanu saistītiem aspektiem. Tomēr ne katrs jūsu fiziskās brīvības ierobežojums tiks uzskatīts par aizturēšanu. Vairāk par to lasiet zemāk.
Ir svarīgi zināt, ka ne katrs jūsu fiziskās brīvības ierobežojums tiks uzskatīts par aizturēšanu. Piemēram, tas, ka atrodaties policijas iecirknī, vēl nenozīmē, ka esat aizturēts vai apcietināts. Dažkārt jūs varat tikt aicināts, lai palīdzētu izmeklēšanai un atbildētu uz jautājumiem, bet pēc tam, kad esat izpildījis savus tiesiskos pienākumus, tas ir, sadarbojies kriminālprocesa interesēs, jūs attiecīgās telpas varat brīvi atstāt.
Katrs gadījums ir atšķirīgs, tādēļ cilvēktiesības jums piedāvā dažus kritērijus, pēc kuriem varat spriest, vai patiešām esat aizturēts. Kritēriji ir šādi: kādā veidā tiekat aizturēts, kur jūs ievieto, un cik ilgi jūs tur tiekat turēts. Piemēram, tad, ja jūs uz policijas iecirkni esat atvests piespiedu kārtā, ievietots speciāli norobežotā vai pat izolētā telpā, no kuras nevarat izkļūt un kuru stingri uzrauga policija, tā, visticamāk, ir aizturēšana. Jūs varat tikt aizturēts arī tādā gadījumā, ja policijas iecirknī ierodaties brīvprātīgi. Tādēļ vienmēr ir svarīgi pajautāt, vai esat brīvs un varat doties prom.