Jēdziens “ģimene” var aptvert dažādus ģimenes locekļu attiecību modeļus.
Juridiski atzītas attiecības
Latvijas Civillikums jēdzienu “ģimene” definē šaurā izpratnē – kā attiecības starp:
- laulātajiem;
- laulātajiem un viņu bērniem, kamēr viņi dala kopēju saimniecību.
Ģimene šaurākā nozīmē ir juridiski atzītas attiecības, kas nodibinātas ar laulību starp laulātajiem un viņu vecākiem, un viņu bērniem, pamatojoties uz bioloģiskām saitēm vai adopciju.
svarīgi No juridiskā skatpunkta attiecības starp adoptētājiem un adoptēto bērnu ir tādas pašas kā ģimenes attiecības starp vecākiem un viņu bioloģisko bērnu.
Viena vecāka ģimene
Attiecības starp diviem vecākiem un viņu bērnu ir tradicionālais ģimenes modelis neatkarīgi no tā, vai vecāku savstarpējās attiecības ir vai nav juridiski atzītas. Taču ģimene var sastāvēt arī no viena neprecēta vai šķirta vecāka un viņa bērna, kurš dzīvo kopā ar šo vecāku.
piemērs Vientuļā māte kopā ar savu bērnu, kuru viņa audzina, tiks uzskatīta par ģimeni, pat ja bērna tēvs nav zināms.
Partnerattiecības
Pārim nav obligāti jābūt precētam, lai to uzskatītu par ģimeni. Nolūkā aizsargāt tādu personu faktiskās attiecības, kuras nevēlas vai atbilstoši normatīvo aktu prasībām nevar noslēgt laulību, piemēram, viena dzimuma pāri, Latvijā ir ieviests partnerības tiesiskais regulējums. Partnerība ir divu pilngadīgu personu partnerattiecību juridiska atzīšana (reģistrēšana).
svarīgi Partnerības institūts nav pielīdzināms laulībai. Lai gan partnerība nodrošina vairāku tiesību aizsardzību, tā neietver visas laulības nodrošinātās tiesības un garantijas. Līdz ar to partnerība nav juridiski līdzvērtīga laulībai.