Parasti tas nozīmē iespēju lasīt, rakstīt, nodarboties ar fizkultūru vai vaļasprieku, kas ir savienojams ar dzīvi ieslodzījuma vietā. Jums ir arī tiesības vismaz stundu dienā pavadīt ārpus telpām. Tomēr tas, cik lielā mērā jums var tikt nodrošinātas citu aktivitāšu iespējas, ir atkarīgs no ieslodzījuma vietai pieejamiem līdzekļiem.

Aktivitātes ārpus telpām

Ieslodzījuma vietas administrācijai jums jādod iespēja vismaz reizi dienā nodarboties ar fizkultūru vai pastaigāties ārpus telpām. Saskaņā ar Latvijas Sodu izpildes kodeksu jums jābūt iespējai vismaz stundu dienā nodoties aktivitātēm ārpus telpām.

Ieslodzījuma vietas pagalmam (vai citai pastaigām un ārpustelpu nodarbībām paredzētai vietai) jābūt pieejamam arī personām ar invaliditāti. Vietai, kur var nodoties ārpustelpu aktivitātēm, jābūt pietiekami plašai, lai tur varētu sportot vai vismaz pastaigāties. Ja vieta ir tikai tik liela, lai ieslodzītais varētu spert pāris soļu uz katru pusi, un ilgākā laika posmā šajā ziņā nekas nemainās, var būt pārkāptas jūsu tiesības. 

Aizliegumu iziet ārā nedrīkst piemērot kā sodu. Tas nozīmē, ka jums jābūt iespējai zināmu laiku pavadīt ārpus telpām pat tad, ja esat ievietots soda izolatorā.

Jums ir tiesības, nevis pienākums iziet ārā pastaigāties vai nodarboties ar fizkultūru, tādēļ nevienu, kurš to nevēlas, nedrīkst piespiest iet ārā.

Citas aktivitātes

Latvijas tiesību akti jums piešķir tiesības: 

  • regulāri aizņemties grāmatas no ieslodzījuma vietas bibliotēkas; 
  • izmantot savu personisko TV vai radio vai noteiktu laiku skatīties TV nevis kamerā, bet tam īpaši paredzētā telpā. Šī iespēja ir atkarīga no jums noteiktā soda izpildes režīma. 
Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?

Necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās aizliegums 

Neiespējamība nodoties fiziskām vai citām aktivitātēm ārpus telpām līdz ar citiem nepiemērotiem apstākļiem ieslodzījuma vietā var norādīt uz to, ka tiek pārkāpts necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās aizliegums. Tomēr šāds pārkāpums var tikt konstatēts tikai tad, ja attiecīgo apstākļu ietekme uz jūsu fizisko un garīgo stāvokli sasniegusi noteiktu minimālo smaguma pakāpi. 

piemērs Ja vienalga kādu iemeslu dēļ jums neļauj nodarboties ar fizkultūru vienu vai divas reizes, tas, visticamāk, nav jūsu tiesību pārkāpums. Taču tad, ja esat ievietots mazā un pārblīvētā kamerā kopā ar daudziem citiem ieslodzītajiem un jums tikai reizi divās nedēļās ir atļauts nodoties aktivitātēm ārpus telpām, jūsu tiesības, visticamāk, tiek pārkāptas.

Uzziniet vairāk par to, kā novērtēt, vai jūsu tiesības ir pārkāptas. 

Kā sūdzēties

Ja jums ir pamats domāt, ka jūsu tiesības ir pārkāptas, jums par to jāsūdzas ieslodzījuma vietas administrācijai. Uzziniet vairāk par to, kā sūdzēties.

Cilvēktiesību gids

Eiropas cilvēktiesību izglītības platforma